Oprócz Innovation Alley do prezentacji nowych produktów w centrum stoiska targowego służy Innovation Lab przedstawiający zautomatyzowaną, autonomiczną i zrównoważoną przyszłość technologii rolniczej.
CLAAS wkracza w tym roku na wiodące na świecie targi techniki rolniczej Agritechnica z innowacyjną koncepcją stoiska i zmodernizowaną, jeszcze bardziej przyjazną dla klienta ofertą. Na powierzchni ponad 5800 m2 zostały zaprezentowane produkty i nowości CLAAS, takie jak EVION, seria DISCO 9700 i XERION serii 12, ale także po raz pierwszy można poznać projekty rozwojowe w obszarach kabina/HMI, autonomia i napędy alternatywne. W Innovation Lab na stoisku CLAAS w hali 13 zainteresowani rolnicy, usługodawcy, studenci i uczniowie będą mieli okazję z bliska zapoznać się z różnymi technologiami przyszłości i porozmawiać z pracownikami CLAAS - innowacja łączy się tu z interakcją, dyskusją.. Niektóre z prezentowanych badań i projektów będą gotowe do produkcji seryjnej w perspektywie krótko- i średnioterminowej i zostały już nagrodzone srebrnym medalem Agritechnica Innovation Award, inne natomiast są nastawione na bardziej długoterminowy rozwój.
Autonomiczny XERION: duży ciągnik do wysoce zautomatyzowanych i autonomicznych prac polowych
Na targach Agritechnica 2023 CLAAS po raz pierwszy zaprezentuje prototyp autonomicznego, dużego ciągnika. XERION 12.590 TERRA TRAC został w tym celu wyposażony w odpowiednie czujniki, takie jak LIDAR i systemy kamer, a także inne technologie do planowania tras przejazdu i monitorowania procesów. Podobne, autnonomiczne ciągniki XERION są już użytkowane w celu dalszych badań i testowania różnych komponentów.
Zaawansowana automatyzacja i autonomia to kluczowe, globalnie istotne tematy w wielu obszarach zastosowań w rolnictwie. CLAAS rozwija technologie autonomicznego zarządzania uprawami zarówno samodzielnie, jak i w ramach różnych projektów badawczych i we współpracy z partnerami, na przykład w sojuszu 3A – ADVANCED AUTOMATION & AUTONOMY. Jednym z priorytetowych scenariuszy zastosowania są typowe prace polowe, takie jak uprawa gleby z wykorzystaniem dużych ciągników. „Duże ciągniki wyposażone pod kątem zaawansowanej automatyzacji i autonomii są interesujące przede wszystkim dla gospodarstw, które nie mogą wykorzystać wydajności klasycznego AgBota lub w których AgBot ze swoimi parametrami wydajności nie pasuje do floty maszyn i narzędzi dołączanych” – wyjaśnia Christoph Molitor, Head of Technology Management w CLAAS. „W ciągu dnia ciągnik wraz z operatorem znajdują się w terenie, aby wykonywać zadania transportowe lub prace na mniejszych obszarach – lub na przykład pracować na wąskich, wymagających uwrociach przy częstym manewrowaniu. W nocy z kolei ciągnik pracuje autonomicznie, czyli bez operatora, aby przejąć uprawę gleby na dużych obszarach”.
Prezentowany w Innovation Lab egzemplarz XERION 12.590 TERRA TRAC z funkcją Autonomy connect jest technicznie wyposażony pod kątem zaawansowanej automatyzacji (Autonomy Co-Pilot) i autonomii (Autonomy Pilot). Autonomy Co-Pilot oznacza możliwie szeroką automatyzację procesu pracy, w tym planowanie za pomocą Autonomy connect, które daje możliwość pełnej integracji z platformą CLAAS connect. Podczas pracy z systemem Autonomy Co-Pilot operator wykonuje głównie zadania związane z monitorowaniem, podczas gdy funkcje i ustawienia ciągnika oraz narzędzia są planowane z wyprzedzeniem i wykonywane w pełni automatycznie przez zestaw ciągnik-narzędzie. Operator może przy tym nadal bezpośrednio ingerować w proces pracy i dodatkowo optymalizować go z poziomu fotela operatora.
Autonomy Pilot to natomiast w pełni autonomiczna praca bez operatora w kabinie. Planowanie prac odbywa się dokładnie w taki sam sposób, jak w systemie Autonomy Co-Pilot, jednak w tym przypadku ciągnik jest wyposażony w rozszerzoną technologię wykrywania otoczenia, a także w system LIDAR ze specjalnymi systemami kamer i innymi technologiami bezpieczeństwa aż po zautomatyzowaną reakcję układu hamulcowego. Narzędzie do planowania Autonomy connect od daty wprowadzenia na rynek ma możliwość pełnej integracji z portalem internetowym CLAAS connect, dzięki czemu korzystanie z niego w codziennej pracy jest bardzo proste i szybkie i nie wymaga dodatkowego portalu.
Również zaprezentowany w Innovation Lab kultywator Amazone Cenius na potrzeby wysoce zautomatyzowanej i autonomicznej pracy jest wyposażony w technologię Amazone AutoTill do monitorowania prędkości roboczej, głębokości roboczej i prędkości wału, a także do wykrywania wyłamanej redlicy i nagromadzenia materiału w zębach. Rejestrowane przez kultywator dane są porównywane z danymi z ciągnika, aby na przykład zmniejszyć prędkość jazdy w przypadku ryzyka zatoru lub nieco unieść kultywator, jeśli poślizg wału jest zbyt duży.